Avoin julkaiseminen
Humakin julkaisutoiminnassa toteutetaan avoimuuden periaatteita. Humakin julkaisusarjan julkaisut tallennetaan Theseukseen ja myös Humakin blogit julkaistaan avoimesti.
Humakin henkilöstön ammatilliset ja tieteelliset julkaisut rinnakkaistallennetaan Theseukseen, mikäli kustantaja antaa siihen luvan.
Humak suosittelee opiskelijoille opinnäytetöiden julkistamista Theseuksessa ja kertoo opinnäytetyön toimeksiantajille avoimuuden eduista.
Avoin TKI-toiminta
Humak pyrkii mahdollisimman avoimeen TKI-toimintaan. TKI-toiminnan tulokset julkaistaan avoimesti aina, kun se ei ole ristiriidassa rahoittajan, yhteistyökumppaneiden tai kustantajan ehtojen kanssa.
TKI-hankkeissa laaditaan aineistonhallintasuunnitelma, jossa huomioidaan aineistojen kerääminen, käsittely, säilytys, uudelleenkäyttö ja julkaiseminen sekä omistus- ja käyttöoikeudet. Aineistonhallintasuunnitelman voi tehdä esimerksi aineistonhallintatyökalu DMP Tuulin avulla. Humakin avoimen TKI-toiminnan periaatteita on koottu sisäisten ohjeiden lisäksi avoimen TKI-toiminnan oppaaseen.