Suvin ja Tuulin harjoittelukokemuksia hankkeesta – rohkeutta, verkostoitumista ja uusia taitoja
Ammattikorkeakouluopinnot tunnetaan käytännönläheisinä, joihin kuuluu tärkeänä opiskeluvaiheena harjoittelut. Moni saattaa yllättyä kuullessaan, että kiinnostava harjoittelupaikka voi löytyä ammattikorkeakoulun omista hankkeista.
Yksi harjoittelupaikkoja tarjonneista Humakin hankkeista on Kotiäitiluotsi, joka on tarjonnut yhteisöpedagogiopiskelijoille mahdollisuuksia päästä kehittämään osaamistaan käytännössä. Haastattelimme kahta opiskelijaa, Tuuli Rokkaa ja Suvi Larvaa, jotka kertoivat kokemuksistaan hankeharjoittelun parissa.
Mikäli olet kiinnostunut hankkeessa harjoittelusta, skrollaa uutisen alareunaan. Olemme päivittäneet sinne tietoa avoinna olevista tai tulevista harjoittelupaikoista hankkeissamme.
Rohkeutta astua mukavuusalueen ulkopuolelle
Tuuli Rokka, kolmannen vuoden opiskelija, päätyi hankkeeseen harjoittelijaksi selatessaan Humakin Teams-kanavaa. Hän halusi kartuttaa kokemustaan hanketyöstä, ja Kotiäitiluotsi tarjosi tähän täydellisen tilaisuuden.
-”Olen tehnyt nuorisotyötä kouluissa ja nuorisotaloilla, joten halusin kokeilla jotain uutta,” Tuuli kertoo. Hän pääsi suunnittelemaan ja toteuttamaan lasten ohjelmaa kansainväliseen perhepiknikkiin ja työskenteli kesän aikana itsenäisesti kokoamalla hankkeen materiaalipankkia.
Tuuli oli mukana elokuussa Turun Kupittaanpuistoon suuren osallistujamäärän keränneen perhepiknikin tuotannossa. Kuva: Emilia Reponen.
Suvi Larva puolestaan haki hankeharjoitteluun saadakseen laajempaa kokemusta kehittämistyöstä. -”Minullakin on kokemusta nuorisotyöstä, mutta halusin oppia uutta hanketoiminnasta”, Suvi selittää. Hänen mielestään hankkeissa työskentely tarjoaa mahdollisuuksia pitkäjänteiseen kehittämiseen ja verkostoitumiseen erilaisten yhdistysten ja organisaatioiden kanssa. Siitä voi olla hyötyä tulevaisuuden työelämässä.
Monipuoliset työtehtävät ja uudet opit
Harjoittelu hankkeessa on tarjonnut opiskelijoille monipuolisen työympäristön ja uusia oppimiskokemuksia. Tuuli mainitsee saaneensa varmuutta etätyöskentelyyn sekä oppineensa viestinnästä ja hankkeiden rahoituksesta. Suvin harjoittelu on vasta alussa, mutta hän odottaa erityisesti verkostoitumista ja uusien käytännön taitojen oppimista.
Molemmat korostavat, että hankkeessa työskentely vaatii itseohjautuvuutta, mutta tarjoaa myös paljon palkitsevia hetkiä.
Suvi ja sekä Kotiäitiluotsissa työskentelevä Humakin lehtori kahvitauolla Turun TKI-keskuksessa ennen hankkeen luotsien tapaamista. Kuva: Jarmo Röksä.
-”On hienoa nähdä oman työn jälki konkreettisesti, kuten onnistunut ohjaustilanne tai itse tehdyn mainoksen näkeminen julkaistuna”, Tuuli kuvailee.
Hankkeessa harjoittelu on hyödyllistä
Sekä Tuuli että Suvi suosittelevat hankeharjoittelua muillekin opiskelijoille.
-”Hankkeessa pääsee verkostoitumaan ja kehittämään omaa ammattitaitoa”, Tuuli summaa. Suvi lisää, että hanketoiminta tarjoaa erityisen hyvän tilaisuuden oppia jotain uutta ja valmistautua tulevaisuuden työelämään.
Mikä on Kotiäitiluotsi-hanke?

Kotiäitiluotsi on Humanistisen ammattikorkeakoulun kolmevuotinen ESR+-hanke. Hankkeessa kehitetään ja kokeillaan vertaisohjaajuuteen perustuvaa kotiäitiluotsi-toimintaa. Toiminnan tarkoituksena on tukea maahanmuuttajaäitien osallisuutta, aktiivista toimijuutta ja työllistymismahdollisuuksia.
Hanke pyrkii vaikuttamaan positiivisesti yhteiskunnan vastaanottavuuteen, väestösuhteisiin ja työnantajien asenteisiin, jotta kynnys maahan muuttaneiden osaajien rekrytointiin madaltuu. Hanke on Euroopan unionin osarahoittama.
Avoinna olevat harjoittelupaikat Tuudossa
Lataa Tuudo-mobiilisovellus puhelimeesi. Sieltä löytyvät ajankohtaiset harjoittelupaikkailmoitukset opiskelijoillemme. Tiedossa olevat harjoittelupaikat Humakin hankkeissa tätä uutista tehdessä ovat:
- Uutisessa mainittu Kotiäitiluotsi-hanke etsii yhteisöpedagogiopiskelijaa harjoittelijaksi Suvin työpariksi ohjaamaan toimintaa lapsille äitiryhmien aikana. Samaan tehtävään on tarvetta harjoittelijatyöparille myös vuoden 2025 alusta!
- Järjestin-hanke etsii harjoittelijaa keväälle 2025. Hankkeen kohderyhmänä ovat nuorisoalan valtakunnalliset järjestöt, kentän tiedontuotannon kehittäminen ja systematisointi, järjestimen jalkautus- ja juurrutustoimet. Yksi harjoittelija on jo tulossa hankkeelle keväällä ja hanke etsii parhaillaan toista. Hankkeessa on tällä hetkellä kaksi harjoittelijaa, joista voit lukea