Yhteishaku
Löydä oma alasi ja yhteisösi!
Tutustu tällä sivulla yhteishaun tarjontaamme ja katso alta kaikki tärkeät päivämäärät sekä ohjeet hakemiseen. Hakeminen tapahtuu Opintopolussa.

Korkeakoulujen kevään 2026 toinen yhteishaku
- Hakuaika yhteishakuun on 10.3.2026 klo 8.00 – 24.3.2026 klo 15.00.
- Valintatapoina AMK-hakukohteissa ovat todistusvalinta ja AMK-valintakoe.
- YAMK-tutkintojen hakukohteissa valintatapana on Humakin oma valintakoetehtävä.
- Tarkista Opintopolun hakulomakkeelta, tarvitseeko sinun toimittaa liitteitä. Voit myös tarkistaa tarvittavat hakemusliitteet ammattikorkeakouluun.fi-sivustolta.
- Kulttuurituottaja (AMK), taide ja kulttuurituotanto, monimuotototeutuksen hakukohteissa (Tampere ja Turku) on varattu neljä aloituspaikkaa, kaksi kumpaankin hakukohteeseen, Taitaja-kilpailun finaalitulokseen perustuvassa valintatavassa.
- Saat tietää todistusvalintojen tulokset sähköpostitse viimeistään 25.5.2026.
- Saat tietää muiden valintatapojen tulokset (AMK-valintakoe / korkeakoulujen omat valintatavat) viimeistään 2.7.2026.
- Ota opiskelupaikkasi vastaan ennen 9.7.2026 klo 15.00.
- Varasijoilta hyväksyminen päättyy 4.8.2026 klo 15.00. Tieto mahdollisesta varasijapaikasta lähetetään sähköpostitse.
Kulttuurituottaja (AMK) tapahtumatuotanto
monimuotototeutus, Helsinki
Kulttuurituottaja (AMK) taide- ja kulttuurituotanto
monimuotototeutus, Tampere | Turku
Kulttuurituottaja (AMK) taide- ja kulttuurituotanto
verkkototeutus, Helsinki | Kuopio
Kulttuurituottaja (YAMK) kulttuurituotantoalan kehittäminen
verkkototeutus, Helsinki
Tulkki (AMK)
viittomakielen tulkkaus
päivätoteutus, Helsinki
Tulkki (AMK)
tulkkaus- ja kommunikaatio-ohjaus
monimuotototeutus, Kuopio | Tampere
Tulkki (YAMK)
tulkkaustoiminnan kehittäminen
verkkototeutus, Helsinki
Yhteisöpedagogi (AMK)
järjestö- ja nuorisotyö
monimuotototeutus, Helsinki | Jyväskylä Kuopio | Tampere | Turku
Yhteisöpedagogi (AMK)
järjestö- ja nuorisotyö
verkkototeutus, Helsinki
Yhteisöpedagogi (AMK)
työyhteisön kehittäjä
verkkototeutus, Helsinki
Yhteisöpedagogi (YAMK)
yhteisöjen kehittäminen
verkkototeutus, Helsinki
Syksyn 2026 yhteishaku
- Hakuaika yhteishakuun on 31.8.2026 klo 8.00 – 10.9.2026 klo 15.00.
- Syksyisin Humak ei osallistu AMK-valintakokeeseen eikä käytä todistusvalintaa, vaan valintatapana on omat valintakoekurssit.
- Tarkista Opintopolun hakulomakkeelta, tarvitseeko sinun toimittaa liitteitä. Voit myös tarkistaa tarvittavat hakemusliitteet ammattikorkeakouluun.fi -sivustolta.
- Saat tietää valintojen tulokset viimeistään 19.11.2026.
- Ota opiskelupaikkasi vastaan ennen 26.11.2026 klo 15.00.
- Varasijoilta hyväksyminen päättyy 10.12.2026 klo 15.00.

Yhteisöpedagogi (AMK)
järjestö- ja nuorisotyö
verkkototeutus, Helsinki
Yhteisöpedagogi (AMK)
työyhteisön kehittäjä
verkkototeutus, Helsinki
Korkeakoulujen kevään 2027 ensimmäinen yhteishaku
- Englanninkielisiin koulutuksiin haetaan kevään ensimmäisessä yhteishaussa tammikuussa 2027.
- Hakukohteemme ovat yhteisöpedagogin (AMK) englanninkieliset koulutukset: seikkailukasvatus sekä nuoriso- ja yhteistyön tulevaisuudet ja hyvinvointi.
- Valintatapoina ovat International UAS Exam, todistusvalinta ja SAT-valinta.
- Lisätietoa eri valintatavoista ja englannin kielen kielitaitovaatimuksista löydät osoitteesta ammattikorkeakouluun.fi.
- Tarkista Opintopolun hakulomakkeelta, tarvitseeko sinun toimittaa liitteitä. Voit myös tarkistaa tarvittavat hakemusliitteet ammattikorkeakouluun.fi-sivustolta.
- Saat tietää valintojen tulokset sähköpostitse viimeistään.
- Ota opiskelupaikkasi vastaan ennen takarajaa.
- Varasijoilta hyväksyminen päättyy elokuussa. Tieto mahdollisesta paikasta lähetetään sähköpostitse.

Yhteisöpedagogi (AMK)
seikkailukasvatus
englanti, päivätoteutus, Helsinki
Yhteisöpedagogi (AMK)
nuoriso- ja yhteistyön tulevaisuudet ja hyvinvointi
englanti, päivätoteutus, Helsinki
Haku vapaaksi jääneisiin paikkoihin
Lisähaussa on mahdollista hakea yhteishaussa mukana olleisiin tutkinto-ohjelmiin, joissa on vielä vapaana opintopaikkoja. Tiedotamme mahdollisista lisähauista erikseen sivuillamme ja Opintopolussa.
Tietoa hakemisesta ja opiskelijavalinnoista
Humak valitsee 60 % opiskelijoista ylioppilastutkinnon ja ammatillisen perustutkinnon (1.8.2015 alkaen suoritetut ammatilliset perustutkinnot) perusteella. Jos hakija tulee valituksi todistusvalinnan kautta, hänen ei tarvitse osallistua valintakokeeseen. Jos hakija haluaa tavoitella mahdollista ylemmän hakutoiveen opiskelupaikkaa, tulee hakijan osallistua valintakokeeseen.
Todistusvalinnassa käytettävän pisteytyksen ja aloituspaikkamäärät löydät ammattikorkeakouluun.fi -sivustolta.
AMK-valintakoe on ammattikorkeakoulujen yhteinen digitaalinen valintakoe, joka tehdään omalla tietokoneella. AMK-valintakokeeseen ilmoittaudutaan Opintopolun yhteishaun hakulomakkeella. Hakija valitsee AMK-valintakokeen suorituspaikan ja suoritusajan hakulomakkeella ammattikorkeakoulujen ilmoittamista vaihtoehdoista. Valintakokeen voi tehdä missä tahansa ammattikorkeakoulussa, jossa AMK-valintakoe on käytössä ja jossa on vapaita paikkoja valintakoetilaisuuksissa.
Hakija tekee AMK-valintakokeen yhdellä suorituskerralla riippumatta siitä, kuinka monta osiota hänen valintakokeeseensa kuuluu. AMK-valintakokeessa on sekä kaikille hakijoille yhteisiä osioita että eri koulutusalojen omia osioita. Kaikille yhteiset osiot testaavat päätöksenteko- sekä kieli- ja viestintätaitoja. Humanistiselle alalle ja kasvatusalalle (yhteisöpedagogi- ja tulkkikoulutukset) haettaessa kokeessa arvioidaan myös eettiset taidot ja tunneälytaidot. Kulttuurituottajakoulutuksen AMK-valintakokeen osiot ovat päätöksentekotaidot, opetuskieli ja englannin kieli.
Tarkempia tietoja AMK-valintakokeesta löytyy ammattikorkeakouluun.fi -sivustolta.
Opiskelijat valitaan valintakoetehtävän perusteella. Tarkempi ohjeistus löytyy yllä olevien linkkien takaa.
Jos tarvitset vamman, sairauden, lukivaikeuden tai jonkin muun erityisen syyn vuoksi yksilöllisiä järjestelyjä valintakokeessa, täytä yksilöllisiä järjestelyjä koskeva hakemus. Liitä mukaan lääkärintodistus tai muu vastaava asiantuntijalausunto, jossa kerrotaan, millaisia yksilöllisiä järjestelyitä haet ja millä perusteella. Jos osallistut AMK-valintakokeeseen, toimita yksilöllisten järjestelyjen hakemus liitteineen annettuun määräaikaan mennessä sen ammattikorkeakoulun hakijapalveluihin, missä olet osallistumassa AMK-valintakokeeseen. AMK-valintakokeiden yksilöllisten järjestelyjen lomakkeet löytyvät hakuaikana täältä.
Ylempi AMK-hakukohteiden yksilöllisten järjestelyjen lomake löytyy Opintopolusta, hakukohteen valintaperustetiedoista.
Hakijan toimittamat asiakirjat säilytetään Humanistisessa ammattikorkeakoulussa opiskelijapäätösten valitusajan päättymiseen asti, jonka jälkeen asiakirjat tuhotaan. Kaikki hakijan toimittamat tiedot käsitellään ehdottoman luottamuksellisesti ja tietoja pääsevät käsittelemään työtehtäviensä takia erikseen määritellyt henkilöt Humakin hakijapalveluissa. Tietoja ei välitetä edelleen muihin korkeakouluihin tai ulkopuolisille tahoille.
Yksilöllisiä järjestelyjä koskevat tarkat tiedot löytyvät ammattikorkeakouluun.fi -verkkosivuilta.
Varaamme oikeuden muutoksiin ja tarkennuksiin valintaperusteissa hakuajan alkamiseen asti.
Ensikertalaiskiintiö kevään toisessa yhteishaussa on verkkototeutuksissa 75 % ja päivä- ja monimuotototeutuksissa 85 %. Syksyn yhteishaussa ensikertalaiskiintiö vaihtelee 70-80 % välillä hakukohteesta riippuen.
Hakija määritellään ensikertalaiseksi eli ensimmäistä korkeakoulupaikkaa hakevaksi, jos
- hän ei ole suorittanut Suomen koulutusjärjestelmän mukaista ammattikorkeakoulu- tai yliopistotutkintoa
- hän ei ole vastaanottanut ammattikorkeakoulu- tai yliopistotutkintoon johtavaa opiskelupaikkaa koulutuksesta, joka on alkanut syksyllä 2014 tai sen jälkeen.
Hakija ei ole ensikertalainen
- jos hän on jo suorittanut suomalaisen ammattikorkeakoulu- tai yliopistotutkinnon tai
- hän on ottanut vastaan korkeakoulututkintoon johtavan opiskelupaikan syksyllä 2014 tai sen jälkeen alkaneesta koulutuksesta.
Ne paikat, joita ei ole varattu ensikertalaisille, täytetään valintaperusteiden mukaan paremmuusjärjestyksessä ensikertalaishakijoiden ja muiden hakijoiden joukosta.
Humanistisella ja kasvatusalalla tulkki- ja yhteisöpedagogiopintoihin sisältyy työskentelyä alaikäisten ja erilaisten asiakasryhmien kanssa. Tämän vuoksi eettiset ja asiakasturvallisuutta koskevat vaatimukset ovat keskeisiä. Opiskelijan on oltava terveydeltään ja toimintakyvyltään kykenevä opiskeluun liittyviin tehtäviin ja harjoitteluun. Opiskelu ja ammatissa toimiminen edellyttävät riittävää fyysistä, psyykkistä ja sosiaalista toimintakykyä. Soveltuvuutta arvioidaan koko opintojen ajan.
Katso lisätietoa ja perehdy huolellisesti terveyden ja toimintakyvyn edellytyksiin humanistisella ja kasvatusalalla ammattikorkeakouluun.fi -verkkosivuilta.
Mikäli opiskelijavalintaa ei mielestäsi ole tehty valintaperusteiden mukaisesti, ole ensin yhteydessä Humakin hakijapalveluihin. Varsinainen oikaisupyyntö tulee tehdä 14 päivän kuluessa opiskelijavalinnan tuloksen julkistamisesta.
Hakija voi ottaa samana lukukautena alkavasta koulutuksesta vastaan vain yhden korkeakoulupaikan. Hakijalla voi siis olla useampi tutkinnonsuoritusoikeus korkeakouluihin, mutta opiskelupaikat pitää ottaa tai on pitänyt ottaa vastaan eri lukukausina.
Lue lisää yhden paikan säännöksestä.
Tietoa opintojen aloittamiseen liittyvistä asioista löydät Humakin opiskelijan oppaasta.