Kokeneet asiantuntijat eli “kokeneisto” osaksi muuttuvaa työelämää
Osaaminen voi jatkaa elämäänsä uudenlaisissa rooleissa ja organisaatio voi säilyttää yhteyden vanhoihin asiantuntijoihinsa, jotka tuntevat sen tavat, arvot ja asiakkaat. Humakissa on kehitetty Kokeneiston – verkoston, johon kutsumme mukaan eläköityneitä tai muihin tehtäviin siirtyneitä entisiä työntekijöitämme.
Työelämä ei pääty eläkeikään – eikä välttämättä myöskään toiseen tehtävään tai yrittäjyyteen siirtymisen takia. Osaaminen voi jatkaa elämäänsä uudenlaisissa rooleissa ja organisaatio voi säilyttää yhteyden vanhoihin asiantuntijoihinsa, jotka tuntevat sen tavat, arvot ja asiakkaat.
Suomalainen työelämä kohtaa yhtä aikaa kaksi ilmiötä: kokeneiden asiantuntijoiden eläköitymisen ja samaan aikaan kasvavan tarpeen osaavasta, sitoutuneesta työvoimasta. Ikääntyneiden määrä kasvaa, mutta halu tehdä merkityksellistä työtä säilyy usein pitkälle eläkeiän jälkeen. Tätä potentiaalia ei kuitenkaan vielä hyödynnetä täysimääräisesti – vaikka esimerkiksi kaupan alalla eläkeläisiä on jo palkattu asiakaspalvelutehtäviin, asiantuntijasektoreilla toimintamallit puuttuvat. Monet työntekijät näkevät uransa loppuvaiheessa mahdollisuuden siirtyä yrittäjyyteen – ei vain pakon edessä, vaan myös halusta käyttää omaa osaamistaan itsenäisesti ja joustavasti. Yrittäjyys ei kuitenkaan tarkoita, että yhteys entiseen työnantajaan katkeaisi. Voisiko yhteistyö jatkua kumppanimallilla myös uuden uravaihteen alkaessa?
Kokeneistolla on vuosikausien aikana hankittuja taitoja, jotka ovat tarpeen – ja käytettävissä – vaikka asiantuntija olisi siirtynyt toisaalle tai eläköitynyt. Kuva: iStock.
Kokeneisto on Humakin malli jatkuvuuteen
Asiantuntijaorganisaatioissa on usein tilanteita, joissa tarvitaan nopeasti käytettävissä olevia, kokeneita tekijöitä. Ongelmana on, ettei tätä resurssia ole aina helposti saatavilla ja projektit viivästyvät. Projektit, tilapäiset asiantuntijatarpeet ja esimerkiksi tilauskoulutukset hyötyvät osaajista, jotka tuntevat toimintaympäristön ja organisaation toimintakulttuurin ennestään.
Samaan aikaan monet organisaatiosta eläköityneet, yrittäjiksi siirtyneet tai muihin tehtäviin lähteneet ammattilaiset voisivat olla kiinnostuneita jatkamaan työskentelyä entisessä yhteisössään – valikoiden ja omilla ehdoillaan. Yhteinen arvopohja, tutut toimintavat ja aiempi luottamus luovat pohjan sujuvalle yhteistyölle.
Tätä varten olemme Humakissa kehittäneet Kokeneiston – verkoston, johon kutsumme mukaan eläköityneitä tai muihin tehtäviin siirtyneitä entisiä työntekijöitämme. Kokeneisto mahdollistaa osaamisen hyödyntämisen edelleen – projektikohtaisesti, osa-aikaisesti tai esimerkiksi oman yritystoiminnan kautta. Se tarjoaa turvallisen tavan jatkaa työuraa tai siirtyä uuteen rooliin.
Nopea ja luotettava asiantuntijaresurssi
Kokeneiston kautta kumppanimme ja asiakkaamme saavat ilman rekrytointiviivettä nopeasti käyttöönsä Humakin toimintatavat tuntevia, luotettavia asiantuntijoita. Yhteistyö on joustavaa, sisäänajo nopeaa ja osaajia voidaan tarvittaessa lisätä tilanteen mukaan.
Kokeneistossa mukana olevilla on syvä menetelmäosaaminen ja erinomainen toimintaympäristömme tuntemus ja he toimivat Humakin arvojen mukaisesti yhteisöllisyyttä ja inhimillistä otetta edistäen.
Kolmen suunnan hyöty
Uskomme, että luomamme malli hyödyttää kaikkia osapuolia:
- Asiantuntijalle se tarjoaa mahdollisuuden hyödyntää omaa osaamista ja kokemusta uudessa elämäntilanteessa – eläkeläisenä, yrittäjänä tai siirtymävaiheessa.
- Asiakkaalle ja kumppanille se tarjoaa nopeasti käytössä olevia, perehtyneitä ja arvopohjaltaan sopivia asiantuntijoita.
- Humakille se mahdollistaa jatkuvuuden ja osaamisen säilymisen, vaikka työurat muuttuvat.
Kokeneisto on esimerkki siitä, miten työelämä voisi muuttua kestävämmäksi ja monimuotoisemmaksi. Se edustaa ajattelua, jossa osaaminen ei ole sidottu työsuhteeseen vaan jaettava resurssi, joka kulkee mukana eri elämänvaiheissa. Yhä useammalle työelämä ei ole enää suoraviivainen ura, vaan vaiheittainen kokonaisuus, jossa turvalliset siirtymät ja joustavat roolit ovat avainasemassa.
Eläköityneille asiantuntijoille Kokeneisto tarjoaa mahdollisuuden säilyttää yhteys vanhaan työyhteisöön ja osallistua mielekkääseen tekemiseen – omaan tahtiin ja omilla ehdoillaan.
Työurien pidentämisen lisäksi meidän tulisi puhua myös työelämän avaamisesta uusille tavoille tehdä, osallistua ja vaikuttaa.
Kokeneistolaiset esittäytyvät
Kokeneistossa on jo monta osaajaa, joista tässä hartikkelissa esittelemme kaksi: Hanna Elomaa-Kiurun ja Matti Pesolan.

Hanna Elomaa-Kiuru on valtiotieteiden tohtori, laillistettu sosiaalityöntekijä, yhteiskunnallisten aineiden opettaja ja voimavarakeskeisenä työnohjaaja (STOry). Hanna on erityisen kiinnostunut sensitiivisistä tutkimusaiheista. Hänen tutkimustyönsä paikantuu psykososiaalisen sosiaalityön tutkimusperinteeseen ja kohdentuu laadulliseen kulttuurisen kontekstin huomioivaan itsemurhatutkimukseen. Hanna on työskennellyt vuosia korkeakoululehtorina sekä tehnyt ammatillista työuraa lastensuojelussa ja kriisityössä.
Kokeneiston kautta Kiuru tarjoaa yrittäjänä sosiaalityön asiantuntijapalveluja. Lisäksi häneltä voi tilata lapsen edunvalvontaa lastensuojelu- ja rikosasioissa. Hannan perheen koirat kulkevat usein edunvalvontatyössä mukana. Hanna tekee myös yksilö- ja ryhmätyönohjausta etä- ja lähityöskentelynä.

Matti Pesola on Humakin lehtori (emeritus), valtiotieteiden maisteri (poliittinen historia), ammatillinen opinto-ohjaaja ja tiedottaja (MTi).
Yhdistystoiminta on vuosikymmenien ajan ollut hänelle keskeisessä asemassa omassa ammatissa ja vapaaehtoistyössä. Erityisenä kehityskohteena hänellä on yhdistysten hallitusten jäsenten ymmärryksen lisäämistä talousasioissa. Heidän ei tarvitse olla kirjanpidon ja taloushallinnon ammattilaisia, mutta ymmärrys koko tapahtumaketjusta eli toiminnan ja talouden suunnittelusta, tilitapahtumien kirjaamisesta ja tilinpäätöksen sisällöstä, on syytä olla yhdistysten hallituksen jäsenillä ja toimihenkilöillä.
Pesolan mielestä myös yhteiskunnallisessa vaikuttamistoiminnassa (”lobbaus”) olisi kehittämistä, jotta yhdistysten toiminnan tarkoitus voisi toteutua entistä paremmin. Matti kouluttaa ja neuvoo edellä mainituissa asioissa yhdistystoimijoita räätälöidysti ajatuksella, että yhteistyöllä saamme enemmän aikaan.
Kokeiletko?
Tutustu asiantuntijaprofiileihin sivuillamme ja ota yhteyttä – löydämme yhdessä ratkaisun, joka sopii juuri teidän tarpeisiinne. Ota yhteyttä myyntipalvelut@humak.fi.
Kirjoittajat:
Sikke Leinikki, liiketoimintapäällikkö, VTT, Humanistinen ammattikorkeakoulu, orcid 0000-0001-6749-4533 ja
Jarmo Röksä, myyntipalvelupäällikkö, YTM, Humanistinen ammattikorkeakoulu
Julkaisupäivämäärä: 15.9.2025
Julkaisusarja: Hartikkelit
Julkaisija: Humanistinen ammattikorkeakoulu