Valmistujaiset tarjosivat arvokkaita eväitä työelämän taipaleelle
Joulun alla Humakista valmistui suuri joukko kulttuurituottajia, tulkkeja ja yhteisöpedagogeja AMK- ja ylempi AMK -tutkinnoista. Perinteeksi muodostuneen tapaan valmistujaisia vietettiin verkkolähetyksellä suomeksi, englanniksi ja suomalaisella viittomakielellä. Valmistujaisten teemaksi muodostui matka ja elämän eri etappien arvot matkalippuina.
Rehtori, toimitusjohtaja Jukka Määttä pureutui puheessaan maailman tilanteeseen ja valmistuvien vielä pitkään matkaan työelämässä.
”Maailma ympärillämme on muuttunut muutamassa vuodessa ja tulee muuttumaan vielä jatkossakin. Toivo on voimakas ja myönteinen tunne, joka kantaa meitä eteenpäin”, totesi Määttä. ”On tärkeää arvostaa omia saavutuksia ja valmistuminen avaa uusia ovia.”
Juontajat huomioivat myös, että Jukka Määtälle myönnettiin itsenäisyyspäivänä Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki (SL R I).
Käytännön kautta oppi ja sai valmiuksia eteenpäin
Vastavalmistunut Timo Pasanen, yhteisöpedagogi (AMK) Kuopion kampukselta kertoi parasta opinnoissaan olleen työelämälähtöisyys ja opinnäytetyöprosessi.
”Mieleenpainuvimpia olivat työharjoittelut, jotka kasvattivat minua ihmisenä ja auttoivat löytämään kiinnostuksen aiheita”, Timo muistelee.
Humakista Timon mieleen jäivät erityisesti ihmislähtöisyys, toimijuuteen opettaminen ja kehittämisosaaminen, joilla pystyy jatkossa vastaamaan yhteiskunnasta tuleviin haasteisiin.
Laura Keihäs, Humak-alumni ja myös Humakin Turun kampuksen yhteisöpedagogikoulutuksen lehtori lähetti valmistuneille onnittelunsa Ugandasta.
”Nauttikaa valmistumisesta. Oppiminen jatkuu aina ja etsikää tulevalla matkallanne mielenkiintonne aiheita”, oli alumnin ja lehtorin viesti. Laura kannusti hyödyntämään myös kansainvälisiä mahdollisuuksia, jos sellainen vain vähänkin kiinnostaa.
Onnea matkaan Humanistisesta ammattikorkeakoulusta työelämän korkeakouluun. Ja tervetuloa myös jatko-opintoihin. osaamisen kehittämiseen tai töihin Humakiin. Kuvituskuva: rose-6931259_1280_OlgaVolkovitskaia_Pixabay.com.
Kaikki kokemukset, työt ja opit ovat matkalippuja seuraavalle etapille
Päivi Rainò toimii tutkijana Humakissa. Hänen pitkä uransa, monipuolinen koulutuksensa ja vaikutuksensa muun muassa viittomakielen opetukseen olivat taustana niin valmistujaispuheelle kuin itsenäisyyspäivänä Päiville myönnetylle Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkille (SVR R). Päivin viittomakieliset vanhemmat olivat hänen lapsuudessaan ”outoja ilmestyksiä”, mutta aikuisiässä viittomakielestä tuli Päiville ammatti.
Päivi toivottaa nyt valmistuneet ja myös opintojaan vielä jatkavat kannustavasti työelämän korkeakouluun ja muistuttaa nauttimaan jokaisesta kilometristä.
”Mitä olin opiskellut ja oppinut sekä työn ohessa että arkielämässä, alkoivat yhdessä muuntua matkavaluutaksi, jolla pääsin hankkimaan lippuja seuraaviin etappeihin”, Päivi summaa vuosikymmenien kokemuksiaan.
Päivi Rainòn sanat valmistuneelle:
”Olet jättämässä taaksesi alma materin – sinua opinnoilla ruokkineen akateemisen huoltajasi – ja siirtymässä jatko-opintoihin työelämän korkeakouluun. Lämpimät onnitteluni Sinulle, joka tänään saat todistuksen suorittamastasi tutkinnosta!”
Onnea valmistuneille koko Humak-yhteisöltä!
Palkituista opinnäytetöistä Humakissa voit lukea lisää linkistä: opinnäytetöistään palkitut.
Tekstitoimitus: Marika Stam.
Alla linkki Humakin verkkomuotoisten valmistujaisten 20.12.2024 tallenteelle (linkki avautuu YouTube-kanavalle).