
IT ja digipalvelut opiskelijalle
Humakin opinnot rakentuvat useiden digitaalisten palvelujen varaan. Tarvitset toimivan käyttäjätunnuksen, pääsyn opiskelun keskeisiin työvälineisiin, oman laitteen, turvallisen verkkoyhteyden ja paikan, josta saat apua ongelmatilanteissa.
Tähän sivustoon on koottu ohjeita opiskelijoiden arjessa vastaan tuleviin IT-palveluihin liittyviin tilanteisiin. Täältä löydät ohjeita esimerkiksi tunnuksiin, kirjautumiseen, laitteisiin, tietoturvaan sekä opiskelussa käytettäviin digipalveluihin. Saat nopeasti vastauksia yleisiin ongelmiin ja toimintaohjeet ilman erillistä tukipyyntöä.
Käyttäjätunnus ja kirjautuminen
Ota käyttöön Humakin käyttäjätunnus ja kirjaudu palveluihin.
Opiskelun digitaaliset työvälineet
Käytä opiskelussa tarvittavia digitaalisia palveluja ja työvälineitä.
Tuki ja usein kysytyt kysymykset
Kootusti vastauksia useimpiin kysyttyihin kysymyksiin ja ongelmatilanteisiin digitaalisissa palveluissa.
Tietoturva ja tietosuoja
Suojaa tunnuksesi, laitteesi ja tietosi. Käsittele henkilötietoja oikein ja vastuullisesti.

Humakissa noudatetaan BYOD-mallia (Bring Your Own Device), mikä tarkoittaa, että opetuksessa käytetään opiskelijoiden omia kannettavia tietokoneita. Opiskelija hankkii laitteen omatoimisesti ja vastaa sen käytöstä, turvallisuudesta, päivityksistä sekä lainmukaisesta lisensoinnista.
Oma laite on keskeinen työväline joustavaan opiskeluun ajasta ja paikasta riippumatta. Opetusta ole sidottu tiettyyn laitesuositukseen, opiskeluun riittää tavallinen kannettava tietokone. Lainalaitteet on tarkoitettu vain tilapäiseen käyttöön ja niitä on saatavilla rajatusti, esimerkiksi Kuopion kampuksella tulkkauskoulutuksessa. Tietohallinto tukee opiskelijoita tunnuksiin ja järjestelmiin liittyvissä asioissa, mutta oman laitteen peruskäytöstä vastaa opiskelija itse.
Suositeltavimpia ovat Windows- tai macOS-käyttöjärjestelmää käyttävät kannettavat tietokoneet, koska ne toimivat parhaiten Humakin digitaalisissa palveluissa. Chromebook-laitteilla palveluja voi käyttää selaimen kautta, mutta osa toiminnoista on rajatumpia eikä käyttökokemus ole yhtä sujuva kuin Windows- tai Mac-tietokoneilla.
Pidä laitteesi käyttöjärjestelmä ja ohjelmistot ajan tasalla ja huolehdi, että pystyt käyttämään Humakin palveluja turvallisesti omalta koneeltasi. Varmista, että laitteessa on toimiva kamera, mikrofoni ja kuulokkeet etäopetusta ja verkkotapaamisia varten.
Eduroam on kansainvälinen korkeakoulujen langaton verkkovierailupalvelu. Sen kautta Humakin opiskelijat ja henkilökunta pääsevät internetiin turvallisesti Humakin lisäksi muissa eduroam-organisaatioissa Suomessa ja maailmalla.
Kampuksella ollessasi ota Eduroam käyttöön asentamalla laitteellesi asennuspaketti palvelusta cat.eduroam.org, valitsemalla organisaatioksi Humak ja syöttämällä kirjautumiseen Humakin tunnus muodossa käyttäjätunnus@humak.fi sekä oma salasanasi.
Kun Eduroam on asennettu, laite yhdistää verkkoon automaattisesti siellä, missä Eduroam on saatavilla.
Jos Eduroam ei toimi, tarkista ensin, että käytät oikeaa tunnusmuotoa ja että salasanasi on ajan tasalla. Salasanan vaihtaminen vaikuttaa myös Eduroamiin, joten ongelma voi ratketa asentamalla Eduroam-profiilin uudelleen tai kirjautumalla uusin tunnuksin.
Kampuksella on käytössä myös vierailijaverkko Humak Guest, joka on tarkoitettu tilapäiseen käyttöön. Verkon tunnustiedot (verkon nimi ja salasana) ovat nähtävillä kampuksen luokkatiloissa.
Turvatulostus tarkoittaa, että tuloste vapautetaan vasta kampuksen tulostimella tunnistautumisen jälkeen. Lähetä tulostettava tiedosto normaalisti omalta laitteeltasi, siirry kampuksen tulostimelle ja tunnistaudu (esimerkiksi käyttäjätunnuksella tai kortilla). Valitse tulostusjonosta oma työsi ja vapauta tuloste. Jos tuloste ei näy, tarkista tulostusjono tai lähetä työ uudelleen. Tarvittaessa ota yhteyttä IT-tukeen.